deutsch polski
Wierzbnik - osada i parafia
Opublikowano 13.06.2011 - 5320 czytań - printer
Położenie Wierzbnika

Wierzbnik jest zlokalizowany w gminie Grodków, w powiecie Brzeg - na trasie Grodków - Jankowice Wielkie - Brzeg. Miejscowość leży w zachodniej części województwa Opolskiego, w rejonie nyskim.

Miejscowość Wierzbnik, jako Parafia należy do dekanatu grodkowskiego. Dekanat grodkowski znajduje się w obrębie Przedpola Sudetów, które rozciąga się na terenie Opolszczyzny. Leży on między 50, 38 - 50, 50 szerokości geograficznej północnej i 17, 12 -"17,31 długości graficznej wschodniej. Graniczy od północy i zachodu z diecezją wrocławską, od południa z dekanatem otmuchowskim, nyskim i skoroszyckim, zaś od wschodu z niemodlińskim.

Krótka historia miejscowości

Miejscowość powstała prawdopodobnie w 1368 roku, jednak w dokumentach historycznych nazwa osady występuje już w roku 1305. Pojawia się pod nazwą Herzogswalde (Książęcy Las). Z nazwy miejscowości można wywnioskować, że wioska została założona na terenie leśnym. Była własnością właścicieli z Pogorzeli. W 1375 r. Jesko z Pogorzeli sprzedał swoją część grodkowskiemu kasztelanowi Peschko Rosenau. Dzięki tej sprzedaży można by powiedzieć, że Wierzbnik jest historycznie spokrewniony z Grodkowem. Następnie majątek rycerski należał do rodziny Neugebauer, a ostatnio właścicielem była rodzina Sonnek. Zabudowania gospodarcze wioski są zbudowane w stylu frankońskim.

Dobra szlacheckie w Wierzbniku mocno się rozwijały. Mają bogatą historię. Rodziny szlacheckie i mieszczańskie, które nimi rządziły często się zmieniały. Następowały po sobie rody: Panthenau, von Konowski, von Donat i von Koppy. Całe życie mieszkańców Wierzbnika skupiało się wokół zamku. Budynek pałacu uchodził za najpiękniejszą budowlę w całym okręgu grodkowskim. Tutaj znajdowała się słynna galeria obrazów znanego w Europie malarza Aloisa Erdtelta, który urodził się w Wierzbniku 05.11.1851 roku, a zmarł w Monachium 18.01.1911 r.

Najczęściej gospodarz zamku był właścicielem majątku, w którym znajdowali zatrudnienie nie tylko mieszkańcy Wierzbnika, ale ludzie z okolicznych wiosek. Był znany z hodowli białych świń szlachetnych. Majątek prowadził wymianę handlową z hodowcami z Niemiec i Anglii. Od wieków Wierzbnik był miejscowością rolniczą, która utrzymywała się z uprawy ziemi. Za przykład niech posłużą dane z 1864 roku. Wówczas struktura mieszkańców kształtowała się następująco: 17 rodzin rolniczych, 7 małorolnych, 37 rodzin zajmujących się ogrodnictwem i 21 rodzin chałupniczych. Natomiast według statystyk z 1939 roku w Wierzbniku mieszkało 639 osób dorosłych i 181 dzieci. Gospodarstw rolnych było 167, natomiast rzemieślników 77, handlarzy 20 i 26 urzędników.

Dzisiaj wioska liczy około 360 mieszkańców. Już niewielu z nich pracuje w rolnictwie. Po charakterze rolniczym wioski pozostały dwa zakłady rolne: Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna oraz Spółka rolna AGROPROD, która utworzyła się z dawnego PGR-u.

W Wierzbniku rozwijało się nie tylko rolnictwo, ale i inne działy gospodarki. W XIX wieku mamy młyn i wiatrak wodny, agenturę poczty i mały browar. Jest także szkoła przykościelna. W 1814 roku została utworzona przez Jakuba Rottera pracownicza szkoła dla dziewcząt. W 1851 roku wybudowano nową szkołę i przyłączono dzieci z Polany. Wówczas do szkoły chodziło około 160 dzieci. Po wojnie szkoła w Wierzbniku dobrze się rozwijała. Nawet pojawiła się propozycja, wybudowania nowej szkoły. Pomysł nie został zrealizowany, a nowa szkoła powstała w Kolnicy. W miarę upływu lat dzieci było w szkole coraz mniej. W końcu pod koniec XX wieku zlikwidowano szkołę, a dzieci z Wierzbniku chodzą do różnych szkół podstawowych: w Jankowicach Wielkich, Lipowej oraz w Grodkowie. Obecnie w Wierzbniku jest tylko przedszkole.

W centrum Wierzbnika znajduje się odrestaurowany barokowy kościół. Na uwagę zasługuje także park, w którym rosną rzadkie okazy drzew.

Historia Kościoła

Kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła wzmiankowany jest w 1387 roku. Rozbudowany w 1638 roku. Dokumenty historyczne mówią o częściowo murowanym, częściowo drewnianym. Gruntownie zostaje przebudowany prawdopodobnie po pożarze w 1766 roku na styl późnobarokowy z gotyckim murem wokół placu. Z tego też okresu pochodzi główny ołtarz z kolumnami, z obrazami św. Piotra i Św. Pawła oraz rzeźbami św. Jadwigi i św. Katarzyny i dwoma aniołami. Dwa boczne ołtarze: świętego Józefa i błogosławionego Czesława są tradycji rokokowych. W kościele też odnajdujemy ślady życia minionych pokoleń - o czym świadczą dwie płyty: nagrobkowa płyta Henryka Wachtela - rycerza, który zmarł w 1595 roku i płyta pamiątkowa poświęcona osobom, które nie powróciły z pierwszej wojny światowej.

W 1999 roku z 3 na 4 maja kościół dotknął prawdziwy dramat. W nocy wybuchł pożar, który zniszczył częściowo dorobek dziedzictwa wieków. Ale mieszkańcy parafii stanęli na wysokości zadania i doprowadzili do renowacji i rekonstrukcji spalonych części oraz do ponownego uruchomienia organów, które krótko przed pożarem zostały uruchomione. Dzisiaj kościół na nowo tętni pięknem odnowionych zabytków, ponieważ powrócono podczas konserwacji do pierwotnych polichromii.

Materiały na stronie są własnością Parafii Wierzbnik © 2011 - 2017                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2017
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07.       Copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.       Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 2016       Google PageRank Checker