deutsch polski

Dzisiaj jest 19.01.2018Patron na dzień 20 stycznia
Pełna liturgia słowa na dziś »

Najnowsze artykuły
BETLEJEM, WIELKANOC 2017

Katecheza nr 3 - Jezus Król w Katechizmie Kościoła Katolickiego

Katecheza nr 2 - Królowanie Jezusa według Quas primas

Katecheza nr 1 - Królowanie Boga w Biblii

Pielgrzymka Jubileuszowa do Łagiewnik

TAK SZCZĘŚLIWI NA ZDJĘCIU

O miejscowości i parafii
Parafia Wierzbnik należy do dekanatu grodkowskiego, który znajduje się w obrębie Przedpola Sudetów na terenie Opolszczyzny. Graniczy od północy i zachodu z diecezją wrocławską, od południa z dekanatem otmuchowskim, nyskim i skoroszyckim, zaś od wschodu z niemodlińskim.

Kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła wzmiankowany jest w 1387 roku. Rozbudowany w 1638 roku. Dokumenty historyczne mówią o częściowo murowanym, częściowo drewnianym. Gruntownie zostaje przebudowany prawdopodobnie po pożarze w 1766 roku na styl późnobarokowy z gotyckim murem wokół placu. Z tego też okresu pochodzi główny ołtarz z kolumnami, z obrazami św. Piotra i Św. Pawła oraz rzeźbami św. Jadwigi i św. Katarzyny i dwoma aniołami.

W 1999 roku z 3 na 4 maja kościół dotknął prawdziwy dramat. W nocy wybuchł pożar, który zniszczył częściowo dorobek dziedzictwa wieków. Ale mieszkańcy parafii stanęli na wysokości zadania i doprowadzili do renowacji i rekonstrukcji spalonych części oraz do ponownego uruchomienia organów, które zostały uruchomione krótko przed pożarem. Dzisiaj kościół na nowo tętni pięknem odnowionych zabytków, ponieważ powrócono podczas konserwacji do pierwotnych polichromii.

Do lat 70-tych XX wieku parafia w Wierzbniku obejmowała także miejscowości Jankowce, Obórki, Przylesie Brzeskie, Kolnicę, Młodoszowice, Przylesie Dolne, Lipową, które się usamodzielniły. Obecnie w obszarze parafii pozostała miejscowość Jankowice Wielkie z kościołem pomocniczym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, wzmiankowanym w XV w., od 1535 r. do 1945 r. protestanckim.

Proboszczami Parafii pw. Św. Michała Archanioła po roku 1945 byli: ks. Piotr Guła, ks. Walerian Donnerstag, ks. Karol Wolny, ks. Karol Podkówka, ks. Józef Pitera, ks. Franciszek Wieczorek. Obecnie proboszczem jest ks. Czesław Kocoń.

Z okazji Tajemnicy Narodzenia Chrystusa, życzę wszystkim moim braciom i siostrom ze wspólnoty parafialnej i wszystkim odwiedzającym naszą stronę internetową potęgi i miłości Bożego Ducha, który przyczynił się do wcielenia Syna Bożego. Niech także w nasze serca Duch Święty wciela Jezusa i pozwoli nam uwierzyć, że jest On Wielką Łaską, że to On przynosi zbawienie światu i każdemu z nas. Błogosławionych i radosnych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku

życzy Ks. proboszcz Czesław Kocoń

Materiały na stronie są własnością Parafii Wierzbnik © 2011 - 2017                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2017
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07.       Copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.       Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 2016       Google PageRank Checker