deutsch polski

Dzisiaj jest 21.04.2018


Patron na dzień 21 kwietnia
www.parafia-wierzbnik.pl/images/swieci/04-21.jpg

Patron na dzień 22 kwietnia
Pełna liturgia słowa na dziś »

Najnowsze artykuły
BETLEJEM, WIELKANOC 2017

Katecheza nr 3 - Jezus Król w Katechizmie Kościoła Katolickiego

Katecheza nr 2 - Królowanie Jezusa według Quas primas

Katecheza nr 1 - Królowanie Boga w Biblii

Pielgrzymka Jubileuszowa do Łagiewnik

TAK SZCZĘŚLIWI NA ZDJĘCIU

O miejscowości i parafii
Parafia Wierzbnik należy do dekanatu grodkowskiego, który znajduje się w obrębie Przedpola Sudetów na terenie Opolszczyzny. Graniczy od północy i zachodu z diecezją wrocławską, od południa z dekanatem otmuchowskim, nyskim i skoroszyckim, zaś od wschodu z niemodlińskim.

Kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła wzmiankowany jest w 1387 roku. Rozbudowany w 1638 roku. Dokumenty historyczne mówią o częściowo murowanym, częściowo drewnianym. Gruntownie zostaje przebudowany prawdopodobnie po pożarze w 1766 roku na styl późnobarokowy z gotyckim murem wokół placu. Z tego też okresu pochodzi główny ołtarz z kolumnami, z obrazami św. Piotra i Św. Pawła oraz rzeźbami św. Jadwigi i św. Katarzyny i dwoma aniołami.

W 1999 roku z 3 na 4 maja kościół dotknął prawdziwy dramat. W nocy wybuchł pożar, który zniszczył częściowo dorobek dziedzictwa wieków. Ale mieszkańcy parafii stanęli na wysokości zadania i doprowadzili do renowacji i rekonstrukcji spalonych części oraz do ponownego uruchomienia organów, które zostały uruchomione krótko przed pożarem. Dzisiaj kościół na nowo tętni pięknem odnowionych zabytków, ponieważ powrócono podczas konserwacji do pierwotnych polichromii.

Do lat 70-tych XX wieku parafia w Wierzbniku obejmowała także miejscowości Jankowce, Obórki, Przylesie Brzeskie, Kolnicę, Młodoszowice, Przylesie Dolne, Lipową, które się usamodzielniły. Obecnie w obszarze parafii pozostała miejscowość Jankowice Wielkie z kościołem pomocniczym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, wzmiankowanym w XV w., od 1535 r. do 1945 r. protestanckim.

Proboszczami Parafii pw. Św. Michała Archanioła po roku 1945 byli: ks. Piotr Guła, ks. Walerian Donnerstag, ks. Karol Wolny, ks. Karol Podkówka, ks. Józef Pitera, ks. Franciszek Wieczorek. Obecnie proboszczem jest ks. Czesław Kocoń.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, pragnę życzyć moim drogim Parafianom i wszystkim internautom wchodzącym na nasza stronę, aby ten czas święty i wyjątkowy, był dla nas czasem przemiany serc.

Niech Zmartwychwstały Chrystus prowadzi Bożymi drogami, ożywia wiarę, daję nadzieję i umacnia wzajemną miłość. Ponadto życzę codziennego zmartwychwstania do coraz lepszego życia. W tym wszystkim niech dopomaga sam Bóg. Dlatego powtarzam za autorem Księgi Liczb: „Niech Cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Tobą i niech Cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Tobie oblicze swoje i niech Cię obdarzy pokojem.” (Lb 6, 24-26)

Ks. proboszcz Czesław Kocoń

Materiały na stronie są własnością Parafii Wierzbnik © 2011 - 2017                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2017
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07.       Copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.       Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 2016       Google PageRank Checker