Nocna PasterkaDrukuj

  • Apis
  • 25.12.2011
  • 1557 Czytań
Pasterka, czyli tzw. msza św. pasterska odprawiona w noc Bożego Narodzenia o północy jest bardzo mocno zakorzeniona w polskiej tradycji. Udział w tej szczególnej eucharystii całych rodzin to jeden z najważniejszych elementów świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat. Upamiętnia ona czuwanie pasterzy i ich pokłon Dzieciątku Jezus, narodzonemu w Betlejem.

W tym roku licznie zgromadziliśmy się przed godziną 24.00. Przed północą śpiew kolęd wprowadzał nas w nastrój narodzenia Chrystusa. Kolędą „Cicha noc” rozpoczęliśmy pasterkę. Mszę nocną odprawił ks. proboszcz Czesław Kocoń. W tym roku kazanie było dialogowane. Było rozmową dziecka z Dzieciątkiem. Dziecko - symbol współczesnego człowieka pytało Jezusa: dlaczego nie narodziłeś się teraz? Jezus w swojej odpowiedzi wskazał, że dzisiaj mimo wielu osiągnięć techniki i wysokiego poziomu życia jego narodzenie także nie byłoby zauważone.

Po mszy tradycyjnie udaliśmy się do domu ze świadomością, że Chrystus się narodził i króluje pośród nas.

Betlejemskie światełkoDrukuj

  • Apis
  • 24.12.2011
  • 1468 Czytań
Przeżywanie dnia wigilijnego rozpoczęliśmy porannymi mszami, podczas których przekazywaliśmy światło betelejemskie. Betlejemskie światełko jest bożonarodzeniowym symbolem pokoju, nadziei, miłości i pojednania. W tym roku przesłaniem akcji było "Idę ze światłem". Światło pokoju, które zapłonęło na wigilijnym stole, było symbolem wzajemnego zrozumienia, miłości i nadziei.

Podczas porannych mszy roratnich nastąpiło zakończenie spotkań adwentowych dla dzieci. Po zakończonych mszach św. dzieci częstowały się czekoladowymi cukierkami, zawieszonymi na choinkach. Obcinając je otrzymywały symboliczny prezent bożonarodzeniowy.

O godzinie 22.00 w Jankowicach Wielkich w kościele filialnym została odprawiona msza wigilijna.

Budowa szopek w naszych kościołachDrukuj

  • Apis
  • 24.12.2011
  • 1535 Czytań
Wieczorem w czwartek (22.12) ruszyła budowa szopki w kościele parafialnym w Wierzbniku. Jak co roku w pierwszym etapie ustawiona została główna konstrukcja. Pierwsze owoce ciężkiej pracy szybko były widoczne.

Po ustawieniu konstrukcji drewnianej nastąpił kolejny etap tworzenie tła stajenki z elementami oświetlenia. Następnie zaczęto ustawiać figury – postacie Bożego Narodzenia. Już wtedy serca zaczęły szybko bić, bo można już całkowicie odczuć tajemnice tamtej Świętej Nocy w Betlejem.

W tym samym czasie powstała szopka betlejemska w kościele filialnym w Jankowicach Wielkich.

Nasza szopka ma tradycyjny wygląd i przy jej budowaniu nawiązujemy do tradycyjnych przekazów biblijnych. Każdego roku jednak można poczuć nutę świeżości. I tak samo wydaje się, że jest z przeżywaniem Bożego Narodzenia od dwudziestu wieków. Każdego roku odczuwamy to, co nazywamy tchnieniem Bożego ducha i doznaniem łaski.

Spowiedź przedświątecznaDrukuj

  • Apis
  • 19.12.2011
  • 1590 Czytań
W poniedziałek po czwartej niedzieli w naszej parafii odbyła się spowiedź przed świąteczna. Można by powiedzieć, że był to dzień pojednania, dzień refleksji nad naszym życiem, dzień korekty własnej drogi wiodącej przecież nieustanie i nieuchronnie ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem – Ojcem i Sędzią.

W posłudze pojednania służyli nam ks. proboszcz oraz księża z naszego dekanatu grodkowskiego: ks. proboszcz Dariusz Kużawa z parafii św. Stanisława biskupa i męczennika z Przylesia Brzeskiego, ks. proboszcz Janusz Rył z parafii św. Wawrzyńca z Kolnicy oraz ks. Proboszcz Wiesław Drygała z parafii Matki Bożej Różańcowej z Gnojnej.

Dla wszystkich parafian, którzy skorzystali z tej posługi pojednania była to kolejna szansa na korektę życia, ale także przystąpienie z czystym sercem do przeżywania zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.

Spotkanie opłatkoweDrukuj

  • Apis
  • 18.12.2011
  • 1822 Czytań
18 grudnia br. w świetlicy wiejskiej/ w byłym budynku szkolnym/ w Wierzbniku, z inicjatywy Koła Gospodyń z Wierzbnika, a przede wszystkim pani sołtys Bogumiły Pawlak odbyło się spotkanie opłatkowe dla emerytów, rencistów i osób samotnych. Na twarzach zaproszonych osób widać było uśmiech i radość, bo poczuli się w częścią licznej rodziny i nie sposób było czuć się osamotnionym.

Pani Sołtys Bogumiła Pawlak przywitała gości – przewodniczącego Rady Miejskiej pana Dariusza Gajewskiego, Burmistrza Gminy Grodków pana Marka Antoniewicza, wiceburmistrza Gminy Waldemara Wójcika, skarbnika Gminy panią Filomenę Zeman, oraz kierownika OSP panią Elżbietę Bieniek.Najcieplej przywitała jednak seniorów, dla których to spotkanie zostało zorganizowane.

Całe spotkanie rozpoczęło się od jasełek, które wprowadziły wszystkich uczestników w atmosferę świąt. Już tradycyjnie jasełka były przegotowane przez dzieci z przedszkola w Wierzbniku. Po nich z kolędami wystąpiła młodzież skupiona wokół parafialnej scholi.
Po tym artystycznym akcencie ks. proboszcz Czesław Kocoń poprowadził nabożeństwo wieczoru wigilijnego, które zakończyło się życzeniami i łamaniem opłatkiem.

Kościół na wschodzie to wielkie misjeDrukuj

  • Apis
  • 11.12.2011
  • 1816 Czytań
W III niedzielę adwentu w naszej Parafii obchodzony był Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu towarzyszyła zbiórka do puszek przed naszymi kościołami. Na ten cel zebraliśmy 485,70; w Jankowicach Wielkich – 215,60 i Wierzbniku 270,10

Sytuacja Kościoła w krajach postsowieckich jest bardzo trudna: świątynie są zniszczone, brakuje zaplecza duszpasterskiego. Księża, którzy tam pracują, muszą budować kaplice lub dostosowywać istniejące budynki do celów duszpasterskich. Chociaż Rosja i jej byłe republiki nie są krajami misyjnymi, to jednak warunki do pracy są tam misyjne” –mówił ks. proboszcz.

Podkreśla, że Kościół na Wschodzie stanowi olbrzymi obszar misyjny nie tylko terytorialnie, ale także geograficznie. Zebrane środki przeznaczone zostaną m.in. na cele edukacyjne, charytatywne czy chociażby zakup paliwa: „Wierni tworzący odradzający się Kościół katolicki na Wschodzie, gorliwie modlą się za ofiarodawców, w duchu wdzięczności za przekazane ofiary”, przekonywał ks. proboszcz.

Dzień Modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie tradycyjnie odbywa się, z inicjatywy KEP, w drugą niedzielę Adwentu. W tym roku jego hasłem są słowa „Kościół naszym domem”. Obecnie na Wschodzie pracuje 250 księży diecezjalnych (w tym 2 z diecezji płockiej), 450 księży zakonnych, około 550 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych, kilku wolontariuszy.

Mikołajowe spotkanieDrukuj

  • Apis
  • 08.12.2011
  • 1389 Czytań
Tego dnia wszyscy zgromadzeni na mszach świętych w Jankowicach Wielkich i Wierzbniku wyznaliśmy wiarę w Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny.

Choć dogmat został ogłoszony w 1854r. prawda ta od wieków była obecna w Kościele. Według niej, Maryja została obdarzona przez Boga szczególną łaską, łaską poczęcia bez grzechu pierworodnego. Według Kościoła Katolickiego konsekwencją owego daru była bezgrzeszność w całym żywocie Maryi.

Z inicjatywy Rady Parafialnej oraz ks. proboszcza Koconia Czesława po wieczornej mszy świętej w Wierzbniku, podtrzymując piękną, świąteczną tradycję – zorganizowano dzieciom spotkanie ze św. Mikołajem, który po rozmowie rozdał dzieciom czekoladowe Mikołaje. Mikołajowe spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.

Roraty 2011Drukuj

  • Apis
  • 28.11.2011
  • 2666 Czytań
W poniedziałek po I niedzieli adwentu rozpoczęliśmy roraty „Ze świętymi czekamy na przyjście Dzieciątka Jezus”.

Dzieci codziennie będą poznawać osoby, które są związane z Bożym Narodzeniem oraz świętych, którzy spotkali w swym życiu Dzieciątko Jezus i tymi, którzy w sposób szczególny ukochali święta Bożego Narodzenia.

Po każdym dniu dzieci będą naklejać obrazek tematyczny na przygotowany baner oraz otrzymywać naklejki do swoich kalendarzyków.

Wieniec adwentowy - czuwanie i gotowość na przyjście PanaDrukuj

  • Apis
  • 27.11.2011
  • 2988 Czytań
W I niedzielę adwentu podczas każdej mszy św. święciliśmy wieńce adwentowe. Są one najbardziej wymownym zwyczajem adwentowym. Zwyczaj ten przejęliśmy z Niemiec.

Pewien Pastor w 1839 r. prowadzący przytułek dla dzieci wpadł na pomysł, aby przyozdobić świetlicę w czasie adwentu wieńcem. Na nim ułożył cztery duże świece, a miedzy nimi mniejsze. Tyle małych świec, ile było dni adwentu. Stroik adwentowy miał mobilizować do autentycznej modlitwy. W miarę upływu czasu zmniejszono liczbę świec, aż do czterech, które oznaczały cztery niedziele adwentu. Ten zwyczaj szybko rozpowszechnił się po całej Europie. W Polsce przyjął się po pierwszej wojnie światowej. Dzisiaj wieńce nie tylko spotykamy w kościele, ale także w domach. Wieniec i zapalone świece oznaczają czuwanie i gotowość na przyjście Pana.

Po południu na nabożeństwie adwentowym poświęcone zostały opłatki wigilijne.

Spotkanie kursantówDrukuj

  • Apis
  • 26.11.2011
  • 1288 Czytań
W piątek, 25.11.2011 r., miało miejsce uroczyste zakończenie projektu „Wierzbnik i My”. Oprócz uczestniczek kursów, obecni byli również zaproszeni goście. Wszyscy mieli okazję spróbowania smacznych potraw oraz podziwiania dekoracji stołów i sali przygotowanych przez kursantki. Każda z uczestniczek dostała zaświadczenie potwierdzające jej kwalifikacje w zawodzie: bukieciarz bądź kucharz.

Podczas spotkania nie zabrakło dobrej zabawy oraz wróżb andrzejkowych. Najpopularniejszą zabawą andrzejkową jest lanie wosku. Lanie wosku ma bardzo długą tradycję. Jeśli myślisz, że jest to zabawa przeznaczona jedynie dla dzieci, jesteś w dużym błędzie. O czym świadczyła zabawa andrzejkowa podczas naszego spotkania. Pięknie bawili się dorośli. Oczywiście nikt nie próbował przywiązywać jakiejkolwiek wagi do tego co wychodzi na wodzie. Jak przekonuje ks. proboszcz Czesław Kocoń wróżby są dozwolone jedynie jako forma zabawy, a nie zaglądanie w przyszłość. W przeciwnym wypadku wróżby są grzechem.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny