Rekolekcje przed odpustem - 22-25.09.2011Drukuj

• 25.09.2011
  • 1445 Czytań
Przed ostatnią niedzielą września tego roku odbyły się rekolekcje parafialne, które przygotowywały nas do uroczystości odpustowej ku czci św. Michała Archanioła. Przeprowadził je ojciec Adam Nitka ze Zgromadzenia Michaelitów.

Były to piękne trzy dni, od 22 – 24 września. Wielokrotnie czuć można było, jak Boży duch pragnie nas wszystkich ogarnąć. Potrzebny był tylko jeden warunek. Otwarcie z naszej strony na Boże słowo. Kto to uczynił to mógł doświadczyć ciepła i miłości w Bożym słowie. Pamiętam, jak jedna parafianka przyszła do zakrystii i powiedziała, „że to wszystko co usłyszała w kazaniu rekolekcyjnym dotyczyło jej rodziny."

Pan Bóg posłużył się do przekazania wielu pięknych treści, naszym księdzem rekolekcjonistą ojcem Adamem Nitka, który w bardzo konkretny i trafny sposób każdego dnia pogłębiał tematykę rekolekcji postacią świętego Michała Archanioła. To była prawdziwa uczta duchowa.... zostało wypowiedzianych wiele słów, które głęboko zapadły nam w serca, myślę, że będą nam jeszcze długo towarzyszyć…

Dożynki i Wielkie TE DEUM - "CIEBIE BOŻE WIELBIMY"Drukuj

• 12.09.2011
  • 2828 Czytań
11 września w dniu XXIV niedzieli zwykłej w naszych kościołach: w kościele filialnym - Jankowicach Wielkich i w kościele parafialnym - Wierzbniku, mieszkańcy wiosek podziękowali za tegoroczne urodzaje i możliwość zebrania plonów.

Uroczystość rozpoczęto przed wejściem do świątyni, gdzie proboszcz Czesław Kocoń powitał kondukt dożynkowy, na czele których stali sołtysi naszych wiosek i przedstawiciele rolników. Z okazji dożynek mieszkańcy przygotowali wieniec dożynkowy, chleb, owoce i przystroili kościół. Wprowadzenie do kościoła wieńca dożynkowego i umieszczenie go przed ołtarzem rozpoczęło mszę świętą i wielkie dziękczynienie.

W tym roku do tego dziękczynienia dołączył się także ks. proboszcz, który dziękował Bogu za XX-lecie pobytu w parafii. W kazaniu wyraził swoją wdzięczność nie tylko Bogu, ale także wszystkim wiernym z parafii za pomoc, wsparcie i okazaną życzliwość, bo bez tych wartości nie mógłby niczego dokonać na rzecz dobra wspólnoty parafialnej

Nasza pielgrzymka na Uroczystości Podwyższenie Krzyża, na Górze św. AnnyDrukuj

• 11.09.2011
  • 3725 Czytań
W sobotę 10 września br. udaliśmy się na obchody kalwaryjskie, na Górę św. Anny. W dniach od 08 do 11 września 2011 roku na Górze św. Anny odbył się wielki odpust kalwaryjski ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Corocznie te uroczystości poza uroczystością św. Anny, ściągają do sanktuarium, największą ilość pielgrzymów.

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy mszą św. w Wierzbniku. Po niej wyruszyliśmy autokarem na Górę św. Anny. Po przybyciu na miejsce włączyliśmy się w już rozpoczęte obchody kalwaryjskie.

Zwieńczeniem sobotniego dnia było nabożeństwo ze świecami. Gościem honorowym był Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W nabożeństwie uczestniczyli także: Biskup Opolski, Andrzej Czaja, który szedł z pielgrzymami wcześniej Drogą Krzyżową, biskup Gliwicki Jan Wieczorek, biskup Antoni Bonifacy Reimann OFM, z Wikariatu Apostolskiego Ňuflo de Chávez w Boliwii, oraz biskupi pomocniczy z Opola, Jan Kopiec i Paweł Stobrawa.

Pielgrzymka pokutnaDrukuj

• 03.09.2011
  • 2234 Czytań
Tradycyjnie co roku we wrześniu w pierwszą sobotę miesiąca odprawiamy nocną pielgrzymkę z Jankowic Wielkich do Wierzbnika. Pielgrzymowanie rozpoczyna się Apelem Jasnogórskim i uroczystymi nieszporami maryjnymi, a kończy się o północy Mszą św. w kościele parafialnym p/w św. Michała Archanioła w Wierzbniku. Czas pielgrzymki ściśle wypełniony jest modlitwą. Podczas marszu odmawiamy Różaniec święty, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz śpiewamy wezwania i pieśni do Matki Bożej.

Pielgrzymka ma charakter pokutny. Jest trudna, zwłaszcza, gdy nie ma właściwej pogody do pielgrzymowania, ale to ludzi nie zraża. Wierni pielgrzymują co roku, bez względu na pogodę. Dystans pomiędzy Jankowicami Wielkimi, a Wierzbnikiem pokonujemy z modlitwą i śpiewem na ustach. Czasem prawdziwym przeciwnikiem jest sen i zmęczenie, który dopada znienacka nawet w chwilach największego skupienia.

Idźmy z Jezusem Chrystusem w nowy rok szkolny 2011/12Drukuj

• 01.09.2011
  • 2726 Czytań
Nowy rok szkolny 2011/12 rozpoczęliśmy dwóch etapach - rano w Jankowicach Wielkich, a wieczorem w Wierzbniku. W Jankowicach Wielkich o godz. 08.30 dzieci, ich rodzice oraz grono pedagogiczne - zebrali się w kościele filialnym p/w Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aby nowy etap w nauki rozpocząć z Panem Bogiem. Uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. Czesław Kocoń – proboszcz parafii i jednocześnie katecheta w Publicznej Szkole Podstawowej w Jankowicach Wielkich.

Na początku wygłoszonej homilii ks. proboszcz przywitał wszystkich uczestników spotkania eucharystycznego i zwracając się do nauczycieli, podkreślił jak wielkie stoi prze nimi zadanie.
- Doskonale wszyscy wiemy, - mówił - że takie będą Rzeczpospolite - jakie dzieci i młodzieży chowanie. Tak naprawdę wiele zależy od nas. Tu zacytował słowa Einsteina, że nauka bez religii jest kulawa, a religia bez nauki jest ślepa.

rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny